Badania nad stresem

W latach 90-tych ubiegłego stulecia grupa amerykańskich naukowców z jednego z uniwersytetów Północnej Karoliny przeprowadziła bardzo ciekawe badania na stresem. Badania mające na celu wykazanie, jakie czynniki mają decydujące znaczenie przy powstawaniu stresu oraz co jest swego rodzaju stabilizatorem życiowym, który potrafi sytuacje stresowe łagodzić.

Do swojego eksperymentu wybrali 4 grupy społeczno – zawodowe. Pod lupę wzięli:
- nauczycieli
- kierowców
- lekarzy
- trenerów sportowych

Każdą grupę reprezentowało 1000 osób. Badania polegały na wypełnieniu kilkunastu formularzy z przeróżnego rodzaju pytaniami oraz krótki wywiad przeprowadzany z każdym uczestnikiem osobno. Następnie zebrane dane podsumowano i przeanalizowano. Oto, jakie były wyniki dla poszczególnych grup:

NAUCZYCIELE: Zawód nauczyciela okazał się najbardziej stresogennym spośród wszystkich czterech zawodów. Badania wykazały, iż nauczyciel jest w swojej pracy w szkole narażony na największą liczbę stresorów, m.in. takich jak:
-napięcia na linii pedagog-dyrektor
- nieporozumienia z mającymi roszczeniowe postawy rodzicami
- walka z nieuctwem i lenistwem uczniów
- duża odpowiedzialność za dorastającą młodzież na wycieczkach szkolnych ( alkohol, narkotyki)

Z drugiej strony nauczyciel jest najlepiej przygotowany pod względem – ujmijmy to – dietetycznym do dźwigania tego stresu. Dlatego ponieważ, spory odsetek nauczycieli zdrowo się odżywia, pije duże ilości wody, i co 4 nauczyciel jest wegetarianinem.
Jak dowodzą badania naukowe spożywając mięso dostarczamy organizmowi duże ilości związków pobudzających, takich jak puryna, których działanie można porównać do teiny, czy kofeiny.
Mięso zawiera również adrenalinę związek bezpośrednio odpowiedzialny za wzmożoną aktywność organizmu mogącą szybko prowadzić do budowania się stresu. Najpierw tego pozytywnego, ale później przeradzającego się w stres negatywny, czyli długotrwały.
Osoba o lżejszej diecie jest spokojniejsza, więc łatwiej przyjmuje duże obciążenia psychiczne.

KIEROWCY:
Kierowcy okazali się grupa zawodowo-społeczną najmniej narażoną na napięcia. Dla niektórych może się to wydawać dziwne, bo przecież na drodze, co chwila dochodzi do jakichś nieprzewidzianych sytuacji. Jednak doświadczony kierowca radzi sobie z tym bez problemu. Jazda w długą trasę może być dla niego, co najwyżej … monotonna.
Czynnikiem, który działa na korzyść kierowców jest sytuacja na rynku pracy i duże zapotrzebowanie na usługi kierowców. Z tej racji kierowca nie jest obciążony stresem związanym z możliwością utraty pracy, a co za tym idzie nie boi się swoich przełożonych, bo wie, że stanowi dla nich dużą wartość.
Na niekorzyść kierowcy zadziałało natomiast złe odżywianie. Kierowcy jedzą o różnych porach, i niestety tzw. „byle co”. Większość posiłków spożywają w kabinie samochodu, podczas jazdy.
Jak mówili w wywiadach „szkoda im czasu na siedzenie po barach”. Statystyczny kierowca spożywa głównie mięso i to w niezdrowych fast foodach, typu hamburgery, cheeseburgery, kebaby, itp.
Z jednej strony widzimy, więc stosunkowo mało stresującą pracę, ale złe odżywianie, które szybciej niż u nauczycieli „wbija gwóźdź do trumny”.

LEKARZE:
Lekarz jest – jak się okazało – najbardziej narażony na wypalenie zawodowe. Praca lekarza to niejednokrotnie kilkunastogodzinny dyżur. A nawet po dyżurze często pacjenci wydzwaniają na prywatne telefony do domu. To jest niezwykle męczące i stresujące. Dodatkowo lekarz przeżywa często głęboki stres o zdrowie, a szczególnie o życie pacjenta.
To się tylko tak z pozoru wydaje, iż lekarz zapomina o człowieku, kiedy ten wyjdzie z gabinetu.
Dobry doktor z powołaniem dużo myśli i żyje problemami zdrowotnymi swoich pacjentów.
Takie opinie wydało ponad 80% ankietowanych pracowników służby zdrowia.

Mocną stroną lekarzy jest natomiast to, że lepiej niż inni potrafią wykorzystać czas wolny od pracy. Prawie każdy ma jakąś pasję, jak wędkarstwo, żeglarstwo, narciarstwo. I gdy tylko może, próbuje zapomnieć o trudach dnia codziennego, a przynajmniej zrzucić z siebie napięcie podczas uprawiania swojego ulubionego sportu.

TRENER SPORTOWY
Opinie i wywiady zebrane od trenerów sportowych zaskoczyły naukowców in plus.
Wydawałoby się, iż sport w dzisiejszych czasach – a szczególnie – w Stanach Zjednoczonych – to niewiarygodne napięcie, wręcz walka o przeżycie. I tak faktycznie jest, ale trenerzy radzą sobie z tym w większości przypadków dobrze, ponieważ… kochają to, co robią.
Pomimo, iż każdego dnia zmagają się z olbrzymią presją ze strony mediów i władz klubu, to w ich organizmach przeważa tzw, stres pozytywny. Taki, który mobilizuje do działania, i pozwala przetrwać trudne chwile na drodze do wymarzonego sukcesu sportowego.

Słabszą stroną trenerów jest niestety życie rodzinne. Praca kochają pochłania im tak dużo czasu, że bardzo często nie starcza go już dla rodziny. Prawie 46% ankietowanych przyznało się do problemów rodzinnych. Natomiast 14% przeżyło stres związany z rozwodem.

Jakkolwiek przebadano tylko cztery wybrane grupy społeczno-zawodowe, ten sondaż daje nam ciekawe informacje związane ze stresem. Pokazuje, iż nie każda praca zawodowa, musi nieodłącznie być źródłem permanentnego stresu. Dowodzi również niezbicie – jak ważną rolę w zmniejszaniu stresu odgrywają czynniki zależne bezpośrednio od nas, takie jak m.in. prawidłowa dieta, właściwe wykorzystanie wolnego czasu.
Sondaż uwydatnia czarno na białym, iż udane życie rodzinne musi być przeciwwagą do pracy zawodowej.

Jak-Pokonac-Stres.pl – badania nad stresem są fascynujące. Poznaj sposoby na stres i… pokonaj swój stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>