Co to jest stres?

Czym właściwie jest stres?

Stres jest pojęciem złożonym (zobacz cały poradnik Jak pokonać stres). Trudno go opisać w dwóch słowach. Spróbujmy w kilkunastu zdaniach.
Stres jest reakcją organizmu na trudne i niecodzienne sytuacje. Jest reakcją na zbyt duże dla danego organizmu obciążenie związane z trudną przeszkodą życiową. Z reguły mamy do czynienia z obciążeniem psychicznym, jednak dotyczy to także obciążenia fizycznego (zobacz czym jest stres zawodowy).

Jeżeli sytuacja kryzysowa trwa krótko – organizm się mobilizuje i broni. W przypadku, gdy jesteśmy poddani długotrwałemu stresowi, wtedy może on spowodować dolegliwości fizyczne.

Stres i zmęczenie

Tak, tak niestety. Co to jest stres każdy wie. Najczęstszymi objawami są zmęczenie całego organizmu, co czujemy jako ból kończyn, głowy, ogólne osłabienie. Wtedy poznajemy właśnie, co to jest stres. Objawy są podobne jak przy grypie.

Skumulowany stres powoduje również przyspieszone bicie serca, zawroty głowy. Wiele osób odczuwa bóle żołądka, suchość w ustach, zniechęcenie do życia, apatię oraz dziwny, trudno wytłumaczalny niepokój.
Jeżeli sytuacja stresowa będzie się przeciągać – może to spowodować nawet depresję.
Co to jest stres w dzisiejszym świecie?

W dzisiejszym świecie o sytuację stresogenną bardzo nietrudno. Może ją spowodować niemalże wszystko. Naukowa nazwa sytuacji, lub rzeczy wywołującej stres, to stresor. Wymieńmy kilka gatunkowo najcięższych stresorów:

- śmierć bliskiej osoby
- zwolnienie z pracy
- trudna sytuacja materialna
- rozwód
- kłopoty ze zdrowiem
Teraz kilka tych lżejszych:
- nielubiana praca, do której chodzimy z przymusu
- nieudane plany wakacyjne
- kłótnia małżeńska
- brak przyjaciół / kolegów, z którymi można pogadać o wszystkim
- choroba dziecka
- ważna uroczystość rodzinna (ślub, chrzciny, itp.)
Pozytywne aspekty stresu

Stres ma również swoją jasną stronę.
Warto wiedzieć o tym, że podczas sytuacji stresowej wydzielają się do krwi hormony, takie jak adrenalina i noradrenalina. Dlatego też stres czasami… pomaga. To nie żadna bzdura, ale badania nad stresem to wykazują. Naukowo udowodniona zależność podniesionego poziomu adrenaliny we krwi od skutecznego działania. Warunki stresowe często mogą pomóc wyjść niemalże instynktownie z wielu niebezpiecznych sytuacji.

Dodatkowo- stres czyni życie… łatwiejszym. Pozwala człowiekowi zmobilizować się do działania. Często przed ważnym egzaminem jesteśmy w stanie zapamiętać o wiele więcej, niż podczas całego tygodnia nauki. Dziwne? Wcale nie. Po prostu zbliżająca się życiowa próba powoduje wydzielanie hormonów na poziomie pozwalającym o wiele lepiej coś przyswoić.

Rozrywka z wykorzystaniem stresu?

Ludzie wykorzystują stres również do rozrywki. Wszelkiego rodzaju sporty ekstremalne, jak skoki spadochronowe, bungee, wspinaczka po stromych skałach, nie byłby tak ekscytujące, gdyby nie emocje z tym związane.

Podsumowanie zagadnienia „co to jest stres”

Cały problem polega na tym, że współczesne społeczeństwo jest w większości stale poddawane stresowi długotrwałemu. Takiemu, który wynika z różnego rodzaju problemów życiowych, mających charakter przewlekły, jak problemy z pracą, czy ze zdrowiem.

I o ile stres krótkotrwały pozwala nam lepiej działać, o tyle stres długotrwały nas zabija. Nie od razu, i nie natychmiast. Ale powoli i systematycznie. Jeżeli nie znajdziemy recepty na nasze problemy stres staje się cichym zabójcą.

Jak-Pokonac-Stres.pl – teraz już wiesz, co to jest stres, zapisz się na nasz darmowym poradnik i wygraj walkę ze stresem! – jak pokonać stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>