Sposoby na stres

Badania wykazały, iż około 60% populacji społeczeństwa cierpi na stres. Stres jest integralną częścią życia człowieka. Można nie palić papierosów i nie pić alkoholu, bo to jest tylko nasz osobisty wybór. W przypadku stresu nic nie wybieramy. On nas dotyczy i już.
Jak więc skutecznie zapobiegać stresowi? Nie ma chyba środka, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odgoniłby nasze wszystkie zmartwienia. Jest natomiast cały zestaw porad, których zastosowanie pomóc może. Oto kilka z nich.

Po pierwsze: RUCH – najlepiej na świeżym powietrzu. Nie ma chyba nic lepszego na rozładowanie złych emocji, niż godzinny bieg po parku, czy też wyprawa w góry w weekend.
Już starożytni wiedzieli, że choroby ducha można leczyć poprzez zabiegi cielesne. Dlatego też obok zwykłego ruchu na świeżym powietrzu, bardzo ciekawą i skuteczną metodą jest wszelkiego rodzaju trening relaksacyjny i medytacja. Zaliczamy tutaj m.in. jogę, tai-chi.
Każdy z wymienionych powyżej sposobów na stres ma ten sam cel: wyciszenie organizmu i uspokojenie skołatanych nerwów.

Inną bardzo ważną zasadą, która może dać wprost niewiarygodne efekty jest nauczenie samego siebie, że nikt nie jest ideałem. Reguła stara jak świat, a mimo to do dziś dnia niedoceniana należycie.
Prawie każdy z nas widzi w sobie jakieś wady, jakieś ułomności, które w ten czy inny sposób nie pozwalają mu być dobrym, a nawet lepszym. I oczywiście mamy wady, ale mamy również zalety.
Cały widz polega na tym, ażeby zaakceptować siebie. Jestem, jaki jestem, czy się to komuś podoba, czy nie. Jeżeli ktoś nas akceptuje, to świetnie, ale jeśli nie – to jego problem, Nie nasz!
Nie starajmy się dogodzić całemu światu. Bo ten świat, O DZIWO! wcale tego nie potrzebuje. Tak, tak. Taka jest prawda. To tylko my w swoim dążeniu do doskonałości wymyślamy, co dzień coraz to nowe bariery do pokonania, coraz to inne rekordy do ustanowienia.
Na siłę poprawiamy sobie urodę, bo ktoś może być ładniejszy od nas.
Stosujemy drakońską dietę, ażeby schudnąć bardziej niż sąsiadka.
Uważamy, że do niczego się nie nadajemy, bo nie potrafimy samodzielnie naprawić usterki samochodowej.
Katujemy się myślami, jacy źli z nas rodzice, chociaż dzieci kochają nas takimi, jacy jesteśmy.

I tak można by jeszcze wymieniać, i wyliczać patologie ludzkiego myślenia i zachowania.
Tylko, dlaczego nie zauważamy, iż prostym i skutecznym sposobem na stres związany z dążeniem do doskonałości jest po prostu zaakceptowanie siebie ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami.
Tylko tyle, i aż tyle.

Naucz się mówić NIE, to kolejne przykazanie z biblii sposobów na stres.
Wahasz się przed oddaniem wadliwego towaru do sklepu osiedlowego, chociaż stwierdziłeś, że ewidentnie jest zły?
Robisz coś wbrew sobie, nawet, gdy wiesz, iż potem będziesz przez to cierpiał?
Nie potrafisz zwrócić uwagi, gdy ktoś wulgarnie zachowuje się w autobusie?
Jeżeli Twoja odpowiedź na te pytania jest twierdząca, to masz duży problem z własną asertywnością.
W każdej życiowej sytuacji musimy pamiętać, iż zawsze mamy prawo odmówić. Nawet, jeżeli jest to komuś nie na rękę. Jeżeli tego nie zrobimy – poczujemy się źle, a ktoś poczuje się lepiej naszym kosztem.
Nie chodzi o to żeby w każdej zaistniałej sytuacji mówić NIE. Ale o to, że masz prawo do wyrażania własnego zdania oraz własnych emocji. Jeżeli wiąże się to z odmową lub zaprzeczeniem – zrób to. W przeciwnym razie stres murowany.
Ludzie muszą nauczyć się szanować Twoje NIE. I zrozumieć, że odmowa nie wynika ze złej woli, ale z umiejętności pełnego i uczciwego wyrażania siebie i swoich emocji.

Czytaj poradniki napisane przez ludzi mądrzejszych od siebie.
Nikt nie urodził się Alfą i Omegą. Jeżeli możemy skorzystać z wiedzy innych ludzi to, dlaczego tego nie zrobić? Fachowe książki i poradniki oferują nam drogę na skróty przez nasze problemy.
Weźmy chociażby taki krótki kurs pod tytułem: jak walczyć ze stresem, lub też fachowe porady na walkę z grypą żołądkową. Ktoś zebrał i opisał zalecenia, których odkrywanie samemu często trwa latami. Jeśli nie chcemy doświadczać wszystkiego na własnej skórze – skróćmy sobie stres, bo można.

Każdy sposób na stres będzie działał, pod jednym warunkiem:
Jeżeli my sami tego bardzo będziemy chcieli. Jeżeli po prostu uwierzymy w siebie. Uwierzymy w to, że możemy pokonać problemy.

Jak-Pokonac-Stres.pl – znasz już sposoby na stres, zapisz się na nasz darmowy poradnik i wygraj raz na zawsze walkę ze stresem! – pokonaj swój stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>