Stres w pracy

Czym jest stres w pracy?

Stres w pracy jest bardzo poważnym problemem współczesnej cywilizacji. Dane statystyczne wskazują stres jako jeden z głównych problemów związanych z pracą zawodową. Doświadcza go ponad 26% pracowników z obszaru całej Unii Europejskiej. Niestety wszystko wskazuje na to, iż ta sytuacja w najbliższych latach się nie polepszy.
Powody stresu w miejscu, gdzie pracujemy

Stresujące wymagania pracodawców

Powodem tego jest coraz szybciej zmieniające się środowisko, coraz większa potrzeba podnoszenia kwalifikacji. Pracodawcy wymagają coraz więcej, bo od nich coraz więcej wymaga rynek. Zatrudnienie staje się coraz bardziej niepewne. Umowy, które zawieramy – są tylko na okres czasowy. A to powoduje napięcie i niepewne jutro.
Przerwy w pracy spowodowane stresem

Niestety liczby nie kłamią. Naukowcom udało się ustalić, że około połowa traconych dni roboczych ma związek ze stresem. Często zapadamy na „popularne” choroby, typu grypa, właśnie z powodu stresu. Ktoś powie – bzdura. Grypa to grypa, i już. Ale nikt nie pomyśli, że chorujemy na grypę, dlatego że nasz organizm jest osłabiony i wtedy łapie infekcje. Osłabienie zaś bardzo często jest spowodowane stresem. I tutaj koło się zamyka.
Czy stres w pracy jest nieunikniony?

Naprawdę wielu chorób można by było uniknąć, gdybyśmy się tak nie stresowali. Praca, niestety, dostarcza bardzo wielu okazji na zestresowanie się. Dzisiaj pracodawca nie głaszcze po głowie swojego pracownika, tylko ciągle od niego wymaga i wywołuje jego stres w pracy. Wymaga coraz więcej i więcej. Jeżeli tych wymagań nie spełniamy – sytuacja staje się nieciekawa. Grozi nam utrata pracy lub w najlepszym razie przeniesienie na gorsze, mniej płatne stanowisko. W tym momencie spada nasze poczucie wartości i problem gotowy.
Minęły bezpowrotnie bezstresowe czasy w pracy

Minęły bezpowrotnie czasy, kiedy człowiek pracował w jednym zakładzie 40 lat i potem odchodził na emeryturę. Dzisiaj pracę zmieniamy kilka, a nawet kilkanaście razy w życiu! Z jednej strony jest to korzystne, bo nie popadamy w rutynę i możemy ciągle się uczyć czegoś nowego. Z drugiej jednak strony jest to problem, bo …tracimy poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli co 3, 4 lata musimy przystosowywać się do nowej rzeczywistości i radzić sobie w innych warunkach, nie jest to dla nas sytuacja zbyt komfortowa – pojawia się stres w pracy.
Mobbing w pracy a stres

Innym problemem niestety bardzo często pojawiającym się w funkcjonowaniu dużej korporacji jest tzw. zjawisko mobbingu.
Wymagający przełożony czy mobbing?

Załóżmy, że przetrwaliśmy już pierwsze miesiące w nowym miejscu pracy i wydaje nam się, że zaczynamy rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi, a tu nagle pojawia się nowy niezwykle wymagający przełożony, który robi problemy i powoduje stres w pracy. Pomimo, że dobrze i wydajnie pracujemy, on przy każdej możliwej okazji stara się udowodnić, że jest inaczej. Zależy mu na tym, aby nas poniżyć i ośmieszyć wśród innych pracowników. Jest to sytuacja z gatunku tych niezwykle stresujących, nawet dla osoby twardej i pewnej siebie.
Prawo a mobbing

Jakkolwiek prawo polskie stanowi kary w przypadku odkrycia przypadków mobbingu, w dalszym ciągu jest on na porządku dziennym i może słabsze jednostki doprowadzić do nerwicy, a nawet depresji.
Czy pracodawcy zdają sobie z tego sprawę?

Przewklekły stres w pracy

Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy, iż stres w ich zakładzie to nie tylko problem słabego psychicznie pracownika, ale także ich własny problem. Pracownik działający pod wpływem przewlekłego stresu jest mniej wydajny, a do tego narażony na ryzyko wypadku przy pracy.
Chroniczne zaburzenia

Podczas chronicznego stresu, towarzyszącego nam na co dzień, spada bowiem koncentracja, co może skutkować niewłaściwą obsługą urządzeń mechanicznych, czy też innych czynności związanych z wykonywaną pracą. Jak zwykle, w każdym przypadku bardzo wiele zależy od konkretnego człowieka i jego reakcji na stres w pracy.
Każdy człowiek inaczej reaguje na stres

To, co dla jednego będzie „końcem świata”, dla drugiego będzie przysłowiową „bułką z masłem”. Każdy inaczej reaguje na bodźce stresu. Jednak takich twardzieli, dla których każda praca, nawet intensywna nie stanowi problemu ani stresu, jest niewielu. Większość pracowników odczuwa mniejszy, czy większy stres w miejscu pracy i musi sobie z nim jakoś radzić.
Jak-Pokonac-Stres.pl – już wiesz, czym jest stres w pracy; poznaj zatem metody walki ze stresorami! Zapisz się na darmowy poradnik, ebook (czy e-book) – jak pokonać stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>