Stres zawodowy

Co to jest stres zawodowy?

Jednym z najbardziej znanych i opisywanych symptomów stresu zawodowego jest tzw. wypalenie zawodowe (zobacz poradnik Jak pokonać stres). Naukowcy wyodrębnili z tego pojęcia jakby trzy główne kategorie:

- poczucie braku dokonań w pracy – co objawia się niską samooceną swoich możliwości zawodowych oraz poczuciem niedocenienia i własnej przegranej
- wyczerpanie emocjonalne – poznajemy po zniechęceniu do pracy, obniżeniu nastroju, rozczarowaniem tym co robimy, a nawet głębokim niepokojem prowadzącym do nerwicy lub depresji
- depersonalizacja – oznacza obojętny, a czasem nawet wrogi stosunek szczególnie na linii przełożony – podwładny; odsuwanie od siebie problemów swoich pracowników, czy podopiecznych, używanie wobec nich poniżających określeń.
Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe dotyczy głównie ludzi młodych. Z reguły takich, którzy za szybko i za ostro weszli w życie zawodowe. Chcieli od razu osiągnąć to, co normalnie zajmuje przynajmniej 10 lat i stres zawodowy ich nie oszczędził.

Podstawowym problemem są tutaj zbyt idealistyczne oczekiwania w stosunku do pracy zawodowej. Młody pracownik jest tak naładowany energią, że chciałby od pierwszego dnia „przenosić góry”. Jednak rzeczywistość z reguły szybko weryfikuje jego marzenia i oczekiwania i zaczyna się stres zawodowy. Żmudna, codzienna harówka jest zaprzeczeniem tego, co działo się w jego głowie wcześniej.

Ważną rolę w zahamowaniu wypalenia zawodowego młodych ludzi powinien pełnić psycholog zakładowy. Na szczęście duże korporacje coraz częściej zatrudniają etatowego psychologa, który ma za zadanie pomagać w sytuacjach kryzysowych.
Źródła stresu w pracy

Mało kto wie, że źródłem stresu w pracy – na równi z psychicznymi – mogą być również bodźce fizyczne. Stres zawodowy powodują:
- hałas
- niewłaściwe oświetlenie
- zapylenie
- zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura
- promieniowanie
Niby istnieje cały szereg przepisów regulujących warunki pracy, lecz tak naprawdę, to prawo swoje, a rzeczywistość swoje – i stres zawodowy wydaje się nieunikniony.

W zakładach pracy na terenie Unii Europejskiej odkryto w 2008 roku kilkadziesiąt tysięcy przypadków niedostosowania warunków pracy do obowiązujących przepisów. A to może być tylko wierzchołek góry lodowej.
Atmosfera w miejscu pracy a stres zawodowy

Złe warunki pracy z pewnością nie wykończą nas od razu. Ale jeżeli działają na pracownika przez wiele lat, skutki mogą być opłakane. Stres zawodowy może być o wiele mniejszy, jeżeli w miejscu pracy panuje dobra atmosfera. To jeden z najważniejszych czynników, który często ma decydujące znaczenie w walce ze stresem zawodowym.

Jeżeli jest ktoś, a najlepiej całe otoczenie życzliwe człowiekowi, który boryka się z problemem – wtedy jest dużo, dużo łatwiej pokonać stres zawodowy. Wsparcie w sytuacji kryzysowej ma niebagatelne znaczenie i często oznacza być albo nie być dla osoby zestresowanej.
Przykłady z życia wzięte, chociażby tylko z polskiej rzeczywistości, są jednak różne.
Badania nad stresem zawodowym

Badania wykazały, iż co 4 polski pracownik przeżywający stres w miejscu pracy, nie może, niestety, liczyć na pomoc kolegów i koleżanek. Po prostu „każdy sobie”. Masz problem, to sobie go rozwiąż sam. Co mi do tego, ja mam swoje własne problemy.

Takie podejście wynika w dużej mierze z ciągle jeszcze małej świadomości polskich pracowników. Zbyt mało jest szkoleń, programów, które naświetliły by, jak przykrą rzeczą jest zagubienie i stres w pracy, a zarazem jak wiele może znaczyć zwykłe ciepłe słowo, które jeden pracownik może ofiarować drugiemu. Stres zawodowy wywołuje również konflikt na linii praca – rodzina.
Przynoszenie stresu do domu

Czy tego chcemy czy nie, nasze problemy w pracy przenosimy do domu. Tego nie da się uniknąć. Mało kto potrafi skutecznie rozdzielić sprawy zawodowe i życie rodzinne. Niestety. Oprócz nas cierpi także nasza rodzina. Mogłoby to wyglądać nieco inaczej, gdyby nie to, że większość z nas mając stres na karku zamyka się w sobie. I nawet bardzo optymistycznie nastawiona małżonka, czy chcący porozmawiać mąż – niewiele mogą zdziałać. Stres zawodowy robi swoje.
Szczera rozmowa metodą na stres!

A więc nie bójmy się szczerze porozmawiać z żoną, czy mężem. Może ona / on przeżywali już podobną sytuację w swoim życiu i są w stanie nam pomóc. W wielu wypadkach długa szczera rozmowa niezwykle pomaga. No chyba, że sprawy zaszły już zbyt daleko. Wtedy nie obejdzie się bez specjalisty.
Jak pokonac stres – teraz już orientujesz się, co to jest stres zawodowy, dlaczego stresujemy się w pracy i jak próbować temu zaradzić; zapisz się na nasz darmowy poradnik i wygraj ze stresorami! – jak pokonać stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>