Życie w stresie

Stres to życie – życie to stres.
To stwierdzenie już od początku informuje nas, iż nie ma życia bez stresu. Jeżeli ktoś mówi ci, że jest całkowicie wyluzowany i w ogóle niczym się nie stresuje – nie wierz mu. On kłamie.
Nie ma ludzi wolnych od stresu. Są tylko tacy, którzy sobie z nim radzą lepiej i tacy, co gorzej.

Wiemy już, że stresu nie unikniemy. Więc teraz dobrze byłoby się dowiedzieć jak postępować, ażeby można było z tym stresem żyć.
Wyselekcjonowaliśmy kilka spraw, które mają niebagatelne znaczenie i z pewnością mogą pomóc w oswojeniu stresu. Nie piszmy uniknięciu, bo znowu rozminiemy się z prawdą, ale użyjmy terminu zmniejszeniu, oswojeniu.

Pierwsza bardzo istotna rzecz, to sens i cel życia.
Może to zabrzmi dziwnie, ale naukowcy przeprowadzili badania, i okazało się, iż 66% populacji ludzkiej prowadzi życie bez wyraźnego celu i sensu. Po prostu żyją z dnia na dzień i tyle. Do niczego specjalnego nie dążą. Na niczym im specjalnie nie zależy. To zapewne nieco uproszczona teoria, ale z grubsza wiemy, co chodzi.
Natomiast odnalezienie sensu i celu w życiu jest rzeczą niezmiernie ważną. Ludzie, którzy mają cel, żyją ciekawiej. Ludzie, którzy widzą sens życia, o wiele łatwiej przezwyciężają trudności na swojej drodze.
Można to śmiało porównać do światełka w tunelu. Gdy je widzisz – wiesz, w którą stronę iść. Gdy go nie ma – błąkasz się po omacku.

Druga sprawa to czas.
W życiu stajemy przed nie lada wyzwaniem organizacji czasu. To właśnie, dlatego że nie potrafimy należycie zorganizować sobie czasu – narażamy się na duży stres. Życie w dzisiejszym świecie jest takie szybkie, że każde 15 minut ma znaczenie. Jeżeli nie potrafimy tak zaplanować dnia, żeby zawsze mieć te 15 minut rezerwy, to mamy problem.
Bo zawsze spóźnimy się z odebraniem dziecka z przedszkola, a ono na nas czeka.
Bo ciągle spóźniamy się na spotkania, i szef patrzy nieprzychylnym okiem.
Bo nie zdążymy na autobus, właśnie wtedy, kiedy na jeden dzień oddaliśmy auto do przeglądu. Każda z tych sytuacji oznacza dla nas stres. Mniejszy, czy większy, ale jednak.
Panowanie nad czasem, to jedna z najbardziej trudnych i najbardziej poszukiwanych umiejętności w dzisiejszym świecie. Więc uczmy się tego. Za pomocą tradycyjnego organizera, kieszonkowego palmtopa, czy po prostu mając wszystko w głowie. Nie ważne. Ważne, żeby zdążyć na czas przed… stresem.

Trzecia zasada: nie odkładaj na później,
Ludzie mają taki głupi zwyczaj, żeby wszystko odkładać na potem. Myślą:
„A bo mi się nie chce dzisiaj”
„E, tam jak zrobię, jutro to się przecież nic nie stanie.”
„Przecież jutro też jest dzień”
Gdyby tylko zdawali sobie sprawę, ile problemów wynika statystycznie z tego, że coś przekładamy na jutro.
Po pierwsze na przysłowiowe „jutro” znajdzie się dziesięć innych problemów. I wtedy na to, co mieliśmy zrobić wczoraj może już nie starczyć czasu.
Po drugie kładąc się spać z nie załatwioną sprawą, nigdy nie będziemy mieć tzw. „wolnej głowy”.
Zawsze coś zacznie nam drążyć ten nowy mały stresik.
Dlatego stare jak świat, ale jakże aktualne powiedzenie „Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, a będziesz miał dwa dni wolnego” nabiera szczególnego znaczenia dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Sprawa ostatnia, ale nie mniej ważna: nie rozmieniaj się na drobne.
Ludzie często mają nakreślony cel w życiu, ale nie potrafią do niego dążyć… prostą drogą.
Robią po drodze tysiąc innych rzeczy, których zrobić by nie musieli, po to żeby… wydłużyć sobie drogę do celu. Dziwne, prawda? Ale niestety prawdziwe. Gdzieś podświadomie mamy zakodowany strach przed zwycięstwem. Zamiast od razu po liceum iść na studia, idziemy na jakieś studium podyplomowe, w sumie nie wiadomo, po co. Zamiast od razu złożyć podanie do swojej wymarzonej pracy, czepiamy się innych nieciekawych zajęć, żeby co?
Żeby coś osiągnąć, trzeba brać byka za rogi, i kuć żelazo póki gorące.

Na podstawie tych kilku reprezentacyjnych przykładów jasno widać, że bardzo często fundujemy sobie stres na własne życzenie. I to jest najgorsze. Żyjemy w stresie, chociaż moglibyśmy go ograniczyć do minimum.
Możemy uniknąć wielu, bardzo wielu sytuacji stresogennych stosując omówione powyżej zasady. I to wcale nie jest takie trudne, większy problem leży w tym, że ludzie przykładają do tego zbyt małą wagę. To, co na pozór wydaje się igłą, może przez naszą ignorancję urosnąć do rozmiarów wideł.

Jak-Pokonac-Stres.pl – każdy z nas żyje w stresie. Nie ma co z tym polemizować – trzeba znaleźć sposoby na stres i tyle. życie w stresie może również być udane, pod warunkiem, że pokonasz swój stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>