Uśmiechaj się, śmiej się!

Uśmiechaj się, śmiej się na co dzień. Brzmi banalnie, prawda? Tyle razy to słyszysz, a jednak… czy dociera do Ciebie w pełni ta oczywista prawda?

Śmiech burzy napięcie, rozluźnia mięśnie, łagodzi nagromadzony stres. Jest naukowo udowodnione, że ludzie pogodni żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem.
W Polsce przez dziesiątki lat panowało przekonanie, że dobry kierownik, to surowy kierownik. Dobry prezes to taki, który gani i upomina kierowników. Takiego szefa, który się nie uśmiecha wszyscy się boją i jest OK. Naprawdę?

Na szczęście jakieś kilka, może kilkanaście lat temu, po zmianie ustroju, pomału zaczęliśmy wychodzić z tego ciemnogrodu. Powiew kultury zachodniej, a w szczególności amerykańskiej sprawił, że ludzie zaczęli się więcej uśmiechać. Zarówno w życiu codziennym, jak i w biznesie. Wzorzec amerykański mówił, że lider, który się uśmiecha, chwali pracownika jest o wiele bardziej szanowany, niż typ ponury.

Jeżeli w rodzinie wszyscy do siebie się uśmiechają, wtedy zawsze panuje przyjazna atmosfera. Dzieci mają większe zaufanie do pogodnych rodziców, a rodzice czują się lepszymi autorytetami dla swych pociech. Właśnie dlatego, że rodzice po pracy nie są smutni, milczący, zamknięci ze swoimi problemami. Rozmawiają o wszystkim i każdą sytuację, którą przeżyli danego dnia potrafią obrócić w żart. Dzieci to czują, z radością akceptują i uczą się bycia cool. Częstokroć to my sami
powinniśmy uczyć się uśmiechu od naszych dzieci…

W biznesie pogoda ducha ma również kolosalne znaczenie. Tego się nie da przeliczyć na pieniądze. Stres w pracy to nie najlepszy pomysł. Jeżeli masz do wyboru zatrudnienie w swojej firmie ponuraka, który nie śmieje się nawet na komedii „Sami swoi”, ale dysponuje niezłą wiedzą w danej dziedzinie, oraz urodzonego optymistę, któremu jednak sporo wiedzy brakuje, bez wahania zdecyduj się na tego drugiego. Pamiętaj: łatwiej doszkolić optymistę w biznesie, niż sprowokować ponuraka do uśmiechu.

Jeżeli jesteś uśmiechniętym szefem, pracownicy naturalnie Cię polubią. Nawet jeżeli dużo od nich wymagasz, oni zrobią to z przyjemnością uśmiechem na ustach, bo wiedzą, że Ty ich pochwalisz za wykonaną pracę. To niewiarygodne, ale poprzez pochwałę i przyjacielski stosunek do podwładnych możesz uzyskać większą wydajność, niż dając podwyżkę. Dlaczego? To proste.
Podwyżkę dajesz raz w roku i już po tygodniu się o niej
zapomina. Uśmiechasz się do ludzi codziennie, i codziennie motywujesz ich do wysiłku.

Ci, którzy są urodzonymi optymistami wiedzą, jak ważny jest nasz dzisiejszy przekaz, bo sami na co dzień korzystają z potęgi uśmiechu. Jeśli Ty do tej pory nie nadużywałeś tego argumentu – mamy nadzieję wkrótce się do niego przekonasz ;-)

Pozdrawiają z uśmiechem

Piotr i Paweł Krzyworączka

PS. Unikaj sztucznego uśmiechu. Ludzie wyczuwają, gdy ktoś uśmiecha się nieszczerze. Inaczej napinają się wtedy mięśnie twarzy. Frank Bettger, jeden z najlepszych sprzedawców wszech czasów twierdził, że jego sukces nie miałby miejsca bez uśmiechu. A nie miał na początku zbyt wielu powodów do uśmiechu. Frank żył w biedzie, kilkoro jego rodzeństwa zmarło w wyniku chorób. A jednak nauczył się uśmiechać i odniósł wprost niesamowity sukces. Czy możesz wątpić, że uśmiech ma niezwykłą moc? W biznesie pogodny uśmiech świadczy o dobrych intencjach i Twojej otwartości. Dzięki uśmiechowi
będziesz po prostu więcej zarabiać.

Jak-Pokonac-Stres.pl – poznaj najlepsze metody walki ze stresem, praktyczne przykłady, wiedza w pigułce, 10 błyskawicznych kroków, które pokażą Ci jak pokonac stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>