Nie bierz za dużo na swoje barki

Zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie – nie bierz za dużo spraw na swoje barki.

Rozkręcasz firmę i chcesz wszystko zrobić samemu. Brakuje Ci doby, żeby wszystko ogarnąć. Śpisz po cztery godziny na dobę, bo więcej snu uważasz za stratę czasu. Stresujesz się, że już jutro masz termin oddania projektu strony WWW, a Ty jesteś jeszcze w lesie. STOP!

Tak dalej być nie może, bo się zajedziesz. Po prostu długo nie pociągniesz. Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest strategia Twojej firmy i… Twojego życia. To Ty jesteś założycielem, właścicielem i głównym kierownikiem. Musisz pokierować ludźmi.

I tu zaraz ktoś spyta: „Ale jakimi ludźmi? Przecież jestem samozatrudniony i, póki co, ledwo starcza na zapewnienie własnego bytu.” Ale chwileczkę. Nie chodzi o to, że masz od razu zatrudniać człowieka, jeżeli nie stać Cię na płacenie pensji. Na początek jest inne rozwiązanie – możesz wynająć podwykonawców.

Oto prosty przykład:
Budujesz zaplecze internetowe dla swojego portalu, bo zależy Ci na jego wysokiej pozycji w Google, pozycji nie do ruszenia. Potrzebujesz mnóstwo treści w postaci mini serwisów. Pisanie takiej treści to czynność prosta, ale niezwykle czasochłonna. A więc nie rób tego samemu. Zleć tę pracę komuś. Jest mnóstwo ludzi szukających w Internecie okazji do wykonania prostego copywritingu. Za niewielkie pieniądze mogą Ci pomóc. Znajdź cztery emerytowane nauczycielki i sprawa rozwiązana. Koszty
niewielkie, a Tobie odpadają setki godzin żmudnej
komputerowej harówki. I stres w pracy i biznesie od razu będzie mniejszy.

Pamiętaj: Ty jesteś od tego, żeby kierować strategią firmy. Musisz tak zorganizować pracę w swojej firmie, żebyś w zasadzie mógł podejmować tylko same decyzje. Po prostu kierować, a nie wykonywać typowo mrówczą pracę. Inni wykonają ją za Ciebie.

Jeżeli masz dobrze opracowaną strategię rozwoju, to efekty przyjdą niebawem. Nie staraj się ich na siłę przyspieszyć pracując po 14 -16 godzin na dobę. To bez sensu. Ci, którzy tak robili, szybko się o tym przekonali (tak, tak – my również).

Lepiej oddać komuś część swoich dochodów, żeby samemu pozbyć się zmęczenia i stresu.

Pozdrawiają pracujący z głową

Piotr i Paweł Krzyworączka

PS. Masz wrażenie uciekającego czasu. Konkurencja nie śpi, trzeba dbać o marketing, masz tyle na głowie. I brakuje Ci czasu. Czasu nie da się rozciągnąć (mówimy o fizyce newtonowskiej ;-) . Ale zarządzanie sobą w czasie można doskonalić każdego dnia. Rób samodzielnie tylko to, co Ty i tylko Ty możesz zrobić. Resztę niech robią dla Ciebie inni.

Jak-Pokonac-Stres.pl – zastanów się, czy ten Darmowy Poradnik walki ze stresem w życiu może Ci pomóc; pokażemy Ci skuteczne metody jak pokonac stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>