Zaobserwuj i oceń swój stres

Nikt nie jest wolny od stresu. Jeden odczuwa go bardziej, drugi mniej, ale każdy się czymś stresuje.

Czasem nawet o tym nie wiemy, że stres na nas oddziałuje – ale to się dzieje. Dopiero po latach „owocuje” to podwyższonym ciśnieniem i innymi dolegliwościami z zawałem włącznie.

Podstawową rzeczą, której musisz się nauczyć to zidentyfikowanie czynników wywołujących stres w Twoim życiu i w pracy.

Stresujemy się z przeróżnych powodów.
Każda kłótnia małżeńska jest dla nas stresem. Mniejszym czy większym, ale jest. Złe relacje z sąsiadami też nas denerwują, bo nie pozwalają spokojnie żyć. Nie mówiąc już o stłuczce, kolizji drogowej, bo wtedy ciśnienie skacze w chmury. To są sytuacje jasne, które nas wkurzają, ale wiemy, z czego się wzięły.

Najgorszy stres jest jednak wtedy, kiedy nie wiemy za bardzo z czego on wynika. Coś nas denerwuje, coś nas wypala od środka, a my nawet nie wiemy, z czym mamy walczyć. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty. On musi nam pomóc odnaleźć źródło problemu. Inaczej będzie ciężko.

Prowadząc własny biznes czy ebiznes jesteś jeszcze bardziej narażony na stres, niż w życiu prywatnym. A to dlatego, że tutaj wszystko MUSISZ. Własny biznes to o wiele większe obciążenie, niż praca na etacie, bo tutaj wszystko zależy tylko od Ciebie. Jeśli nie podołasz – rodzina nie będzie miała co jeść.
A więc naucz się brać byka za rogi! Zaobserwuj, co Cię stresuje w pracy i walcz z tym.

Prosty przykład:
Jeśli zauważysz, iż odczuwasz brak komfortu psychicznego pracując w domu – bo np. prowadzisz sklep i portal internetowy – wtedy musisz wynająć osobne biuro. Wzrosną koszty prowadzenia firmy, ale uwierz nam, Twój komfort pracy będzie nieporównywalny. W domu ktoś zawsze coś od Ciebie chce. Nie masz pełnej swobody, nie możesz się należycie skoncentrować, a bez tego ciężko o dobre rezultaty.

Jeżeli widzisz, że wśród Twoich pracowników jest taki, który ciągle psuje atmosferę – zlokalizuj go i wezwij na rozmowę. Stanowczo wytłumacz mu, że takim zachowaniem nie dość, że działa na szkodę swoją, swoich kolegów i koleżanek, to także pogarsza wydajność produkcyjną. Bo ludzie zamiast pracować,
myślą, jak by tu się odgryźć nieprzyjemnemu koledze. Jeśli rozmowa nie pomoże – zwolnij pracownika.

Podsumowując. Najistotniejszą rzeczą, którą chcieliśmy Ci dzisiaj przekazać na temat walki ze stresem, to umiejętność jego odkrywania, lokalizowania, oceny jego szkodliwości na Twoje życie i biznes.

Pozdrawiają coraz mniej zestresowani

Piotr i Paweł Krzyworączka

PS. W ebiznesie głównym powodem stresu są prawdopodobnie 2 czynniki: terminy i postęp. Z terminami poradzisz sobie dzięki doskonałej organizacji czasu pracy. Z niesamowitym postępem w e-commerce poradzisz sobie dzięki nieustannemu rozwojowi, nauce i szkoleniom. My tak dokładnie robimy.

Jak-Pokonac-Stres.pl – zapisz się na darmowy poradnik antystresowy, poznaj praktyczne i skuteczne metody i dowiedz się, jak pokonać stres

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>